Lorem ipsum gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum. Sofisticur ali quenean.

INSTAGRAM

Blog

Koku duyumuz tahmin ettiğimizden çok daha kuvvetlidir ve bu duyumuzun, düşüncelerimiz, hislerimiz, modumuz, davranışlarımız ve hafızalarımız üzerinde oldukça büyük etkisi vardır. Olfaksiyon – yani koku alma duyusu – insan vücudunun sahip olduğu diğer duyulardan farklıdır. İçimize çektiğimiz kokular tamamen farklı bir yol izler; beyine ulaşmadan önce beyinin – özellikle hafıza ve duyguları kontrol eden – diğer bölümlerinde gezinirler.

Esansiyel yağ molekülleri beyindeki limbik sistemi veya ‘’duygusal beyin’’ dediğimiz bölgeyi uyarır., toksinlerden arınmak, hücreleri oksijenlendirmek, ve saklanmış duygusal hafızayı açmak için bitkilerin kokuyla ilgili gücünden faydalanırız

Aromaterapi, duygusal durumların içinden çıkmaya yardımcı olduğunu bilmekteyiz.

Yeni Başlayanlar için Aromaterapi

Bir esansiyel yağı lokal olarak ilk defa kullanacaksanız, öncelikle cildinizin ufak bir bölgesine bir kaç damla sulandırılmış yağ uygulayarak alerji testi yapın. Eğer uygulamadan 24 saat sonra cildinizde herhangi bir kızarıklık veya kaşıntı yoksa, denediğiniz yağı sonraki uygulamalarınızda kullanabilirsiniz.

Esansiyel yağları kullanmanın  hisleriniz üzerindeki muzicevi etkisinin keyfine varmanın birden çok yolu bulunmaktadır. Bir kaç damla seyreltilmiş esansiyel yağı küvetinize doldurduğunuz suya girmeden önce eklemeyi seçebilir, bu yolla hassas ve uçucu moleküllerin cildinizle direkt iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.  Aromaterapi tanrıçaları adına ıslanmanın bir diğer yolu da masajı tercih etmektir. Bir kaç damla seyreltilmiş yağı diğer taşıyıcı yağlarla karıştırarak (zeytinyağı, jojoba yağı veya tatlı badem yağı vb.) cildinizi şımartın.Stresi azaltmak için kullanılan bazı esansiyel yağlar:
Benzoin, Bergamot, Sardunya çiçeği, Greyfurt, Yasemin, Lavanta, Mandalina, Paçuli, Sarı papatya, Gül, Sandal ağacı, , Ylang Ylang

 Hafıza ve konsantrasyon için kullanılan bazı esansiyel yağlar:
Karabiber, Limon, Nane, Biberiye

Yorumunuz